Logo Logo
Fukar na listí - praktický pomocník na podzim
 • 29.09.2020
 • fukar na listí, vysavač na listí

Kdo by to neznal. Sotva začne podzim a už začne ze stromů opadávat listí. Ještě k tomu ne, že by popadalo do jednoho místa, ale je rozprostřené po celém pozemku či parku. Přesně v ten okamžik přichází správná chvíle pro fukary na listí.

Hrabání listí nepatří mezi nejzábavnější věci, které byste na zahradě mohli dělat. Stojí to hodně nervů a disciplíny, abyste dostali listí z trávníku, střídáním lopaty s hráběmi, přešli bez sprostých slov. Bohužel, je to potřeba, abyste zabránili prorůstání podhoubí, které napadají rostliny. Mokré listí na terase či chodníku se velmi rychle dokáže stát „skluzavkou“ s možností uklouznutí, pádu a nepříjemných zranění. Podzim tak s sebou přináší spoustu práce. Velmi praktickou alternativou k hrábím a lopatě je fukar na listí. V tomto článku se podíváme na různé druhy fukaru na listí, jejich výhody, nevýhody a poradíme vám, na co si dát při výběru pozor.

Co je fukar na listí?

Fukary na listí jsou stroje vytvářející rychlý proud vzduchu, kterým dostávají například listí z trávy do pohybu. Dle nastavení hubice či trubky můžete listí proudem vzduchu nadzvednout nebo odfouknout. Nadzvedávání se používá hlavně ve chvílích, kdy je listí mokré. Odfoukávání zas dostanete listí na místo, kde ho chcete mít. Použití najde v male i velké zahradě nebo parku. Nasazení najdou na různorodé škále ploch od trávníku, chodníků přes vjezdy nebo terasy, ze kterých dokážou listí a větve jednoduše odfouknout.

Rozdíly mezi fukarem a vysavačem listí

Kdo pracuje s fukary na listí, ten se velmi rychle setká s vysavačem listí. Rozdíl v obou strojích vychází už z jejich názvu. Fukar fouká proudem vzduchu listí pryč, vysavač nasává listí jako klasický vysavač. Nasáté listí se shromažďuje v připnuté tašce či zásobníku, který se musí pravidelně vyprazdňovat. Často najdete stroje, které nabízí obě funkce v jednom stroji. Jinak vysavače listí jsou zpravidla dražší než fukary.

Výhody a nevýhody fukaru na listí

Jako u všech strojů, tak i u fukaru na listí existují výhody a nevýhody, které jsme pro vás přehledně sepsali níže.

Výhody fukaru na listí:

 • Listí se jednoduše sfoukne na jednu hromadu, která se pak může zlikvidovat naráz.
 • Práce s fukarem na listí je podstatně rychlejší, než s hráběmi a lopatou
 • Fukaru nedělá žádný problém ani mokré listí
 • Fukar na listí nemá žádný zásobník nebo tašku, která by se musela pravidelně vyprazdňovat, jako u vysavače na listí
 • Největší výhodou je jeho nasazená v místech, kde by jinak byl sběr listí velmi obtížný, třeba v keřích, živých plotech a podobných výsadbách.

Nevýhody fukaru na listí:

 • Při foukání je možné, že sfouknete i pláto a jiné nečistoty, které se pak rozprostřou po pozemku.
 • Každý model má při práci zvyšující se vývoj hluku, který dokáže být problémový při práci v odpočinkový čas – večer, neděle

Principiálně převažují výhody nevýhody. Tento typ vybavení šetří čas a námahu. S fukarem na listí se méně nadřete.

Jak funguje fukar na listí?

Podle pohonu a motorů rozdělujeme fukary na elektrické, akumulátorové a motorové. Fungují tak, že rychlý proud vzduchu proudí z hubice či trubice směrem ven a tím sfoukává listí určitým směrem. Rychlost vzduchu je často možné nastavit. Fukar nesete buď v ruce, nebo ještě s pomocí popruhu přes rameno. Vždy záleží na hmotnosti fukaru. Práce s fukarem vyžaduje cvik, ale během chvíle najdete ten správný rytmus a využijete plný potenciál, který fukar na listí nabízí.

FUKARY NA LISTÍ

Druhy fukaru na listí

Jak jsme již zmínili, fukary na listí se liší dle pohonu na elektrické, benzínové a akumulátorové. Přesně si každý typ představíme v této kapitole.

Benzínový fukar

Benzínový fukar je ideální volbou na velké plochy či plochy s množstvím výsadby jako keře. Důvodem je jejich velký výkon, který je oproti elektrickým a akumulátorovým u benzínových fukarů vyšší. Uplatnění však najdou i v zahradách, pro které se nabídka fukarů s benzínovým motorem různí velikostí. Standardní benzínové fukary pro větší plochy zvládnou za hodinu zhruba 12m3. Tento typ fukaru na listí má rychlost proudu vzduchu mezi 180 a 210 km/h. Takovou rychlostí sfouknete i mokré listí a menší větve. Spousta moderní modelů má mnoho regulačních prvků, kterými můžete fukar nastavit. Důležitý je výkon motoru, který je u standardních modelů minimálně 0,75 kW. Výkon se může normálně pohybovat od 0,75 do 2,2 kW. Je však třeba myslet na to, že s vyšším výkonem se zvyšuje i hlučnost fukaru. Dalším důležitým bodem je hmotnost, která se zpravidla pohybuje mezi 5 až 8 Kg.

Nevýhoda benzínových motorů je jejich hlučnost, která může klidně překročit i 100 dB. Taková hlučnost je ekvivalentem k projíždějícímu kamionu. Nejnižší hlučnost se nejčastěji pohybuje kolem 90 dB. Proto při práci s benzínovým fukarem velmi doporučujeme používat chrániče sluchu.

Výhody:

 • Ideální na velké plochy
 • Velmi silný výkon
 • Jednoduché sfoukávání mokrého listí

Nevýhody:

 • Velmi hlučný
 • Vyšší hmotnost
 • Relativně drahý
 • Vznikající emise

Akumulátorový fukar

Akumulátorové fukary nepotřebují být během práce zapojené do elektrické sítě a stejně tak nepotřebují k pohonu benzín. V porovnání s ostatními typy jsou akumulátorové fukary výrazně lehčí a tím i praktičtější. Pohon zajišťuje Li-Ion baterie, která by měla mít min. 18 V. Další výhodou bateriových fukarů je jejich nižší hlučnost. Stejně jako elektrické fukary nezatěžují akku fukary životní prostředí a nevytváří žádné CO2 emise. Největší využití naleznou na malých soukromých zahradách.

Čím vyšší je kapacita baterie, tím je baterie, respektive celý fukar, těžší. Na větší plochy by tak fukar neměl být až moc těžký. Fukar s 18 V baterií váží zhruba 1,5 až 2,5 kg. Fukar s 36 V baterií 3 - 4 kg.

Akku fukary s 18 V bateriemi vydrží zhruba od 5 do 35 minut. Fukary s 36 V bateriemi vydrží až 1,5 hodiny. Výdrž baterie a délka její nabití by měly být jedny z hlavních faktorů ovlivňující výběr správného akumulátorového fukaru. Baterie některých modelů potřebují k plnému nabití pouze 15 až 45 minut. Jiné baterie potřebují k plnému nabití až dvojnásobek zmíněného rozsahu.

Výhody:

 • Ideální pro menší zahrady
 • Flexibilní nasazení
 • Nízká hmotnost
 • Nízká hlučnost
 • Nižší pořizovací cena

Nevýhody:

 • Nižší výkon
 • Výdrž baterie ovlivňuje interval použití

FUKARY NA LISTÍ

Elektrický fukar

Elektrické fukary na listí jsou ideální pro menší plochy a uplatnění nacházejí hlavně v soukromém sektoru. Motor elektrické fukary je poháněn, jak již název napovídá, elektrickou energií, které je do fukaru přiváděna přes síťový kabel. Tím jste samozřejmě omezeni v dosahu vašeho fukaru. Většina modelů má příkon kolem 2000 Wattů, existují však i silnější modely. Dalším důležitým parametrem je rychlost vzduchu. Kvalitní modely mají rychlost vzduchu kolem 200 km/h, samozřejmě existují i modely s vyšší rychlostí. Velkou výhodou je nízká hlučnost elektromotoru a nevytváření emisí. Soukromí uživatelé velice kvitují jejich nenáročnou údržbu a rychlý start.  

Výhody:

 • Ideální pro zahrady do cca 1000 m2
 • Nízká hlučnost
 • Nevytváří emise
 • Jednoduchá manipulace

Nevýhody:

 • Nutnost být v dosahu elektrické sítě
 • Kabel může překážet
 • Limitovaný dosah

Nejlepší fukar na listí

Důležité je vědět, na co a jak dlouho chcete fukar používat. Až tehdy je možné se rozhodnout, který model bude pro vás ten nejlepší.

Vlastní požadavky a nároky jsou tak nejsilnějším argumentem k pořízení toho či onoho typu. Aku fukary tak jsou ideální pro malé zahrady, na které mají naprosto dostačující výkon, k tomu disponují nízkou hlučností a žádnými emisemi. Pokud máte v dosahu zásuvku a standardní zahradu, tak rozhodně oceníte výhody elektrického fukaru, který je nenáročný na údržbu a kdykoliv připraven nastartovat. Benzínový fukar je naprostým profíkem a pomocníkem na velkých travnatých plochách. Hlučnost a vypouštěné emise jsou však nevýhody těchto typů.

Jak můžete sami vidět, neexistuje univerzálně nejlepší fukar, ale rozhodně existuje fukar na listí, který se nejlépe hodí dle vašich potřeb.

FUKARY NA LISTÍ

Doufáme, že jsme vám v tomto článku pomohli vybrat ten správný fukar na listí, se kterým vám půjde práce na zahradě či v parku pěkně od ruky!