Logo Logo
Jak vybrat čističku vzduchu
 • 24.10.2020
 • čistička vzduchu,

Jak již jejich název napovídá, čističe vzduchu jsou zodpovědné pro filtraci vzduchu a minimalizovat v něm například prach, pyl, alergeny nebo i nepříjemné zápachy. Jak čistička vzduchu funguje, jaké máme druhy a podle čeho si čističku vzduchu vybrat? Přesně na to se podíváme v tomto článku!

Jak funguje čistička vzduchu

Kdo hledá čističku vzduchu, ten nenarazí pouze na klasické filtrové čističe, ale i takzvané „pračky vzduchu“ neboli zvlhčovače. Zvlhčovač nasává vzduch před ventilátor a prohání jej přes vodní filtr, ve kterém dochází k čištění a zvlhčení vzduchu.

Klasický čistič vzduchu nasává stejně jako zvlhčovač vzduch přes ventilátor, nicméně jej neprohání přes vodu, ale přes velmi jemné filtry, které kromě čištění vzduchu od nečistot dokážou polapit i nepříjemné pachy. 

Druhy filtrace

Existuje množství modelů, které díky své specifické filtraci mají specializaci na různé druhy nečistoty. Například modely s HEPA filtry jsou ideálními čističi proti vznikání plísní, či vhodné pro lidi s astma.

Někteří výrobci poukazují na to, že jejich čističe s HEPA filtry mají takzvaný „antivirový mód“, který filtruje viry i bakterie. Když se podíváme do praxe, tak ještě nebylo potvrzeno, jak dobře funguje například proti novému typu koronaviru Covid-19 ještě nebylo studováno. Použití vzduchového filtru snižuje podíl virů a bakterií ve vzduchu v místnosti, ale o účinnosti proti novým virům nelze učinit žádná prohlášení.

Pračka vzduchu je zas lépe uzpůsobená na filtraci cigaretového kouře, prachu nebo pylu.

Čističky vzduchu s HEPA filtry

 • Velmi efektivní čističky, hlavně v boji proti plísním.
 • Tento druh čističek vzduchu má až 99,9 % filtraci vzduchu od všech částic ve vzduchu a dobře si poradí i s bakteriemi.

Čistička vzduchu s ionizátorem

 • U ionizaci vzduchu dochází pomocí elektrického výboje. Díky tomu se (velmi jednoduše řečeno) nečistoty na sebe nabalují do shluků, které pak jednoduše vyfiltruje.
 • Často se doporučují pro alergiky.

Zvlhčovač vzduchu s aktivním uhlíkovým filtrem         

 • Uhlíkové filtry velmi dobře filtrují vzduch od zápachů (stejný princip je u digestoře).
 • Vhodné i pro filtraci vzduchu od cigaretového kouře.

Ozonové čističky vzduchu

 • Neutralizují nepříjemné pachy.
 • Velmi vhodný pro profesionální nasazení v restauracích či hotelech.
 • O tomto typu čističek vzduchu se hodně napsalo a hodně řeklo. My doporučujeme nebýt v místnosti, ve které se používá a následně hodně větrat. 

NABÍDKA ČISTIČEK VZDUCHU

Čističky vzduchu s HEPA filtry velmi doporučujeme alergikům nebo lidem, kteří bydlí v městské zástavbě s intenzivní silniční dopravou. Hlavně v ložnici bude vaše zdraví velice kvitovat jakýkoliv typ čističky vzduchu. Některé modely čističek vzduchu s HEPA filtrem mají noční režim, ve kterém mohou filtrovat velice tiše. Pro toho, kdo se zajímá o čističky vzduchu s HEPA filtry jsme připravili přehled výhod a nevýhod:

+ V testech čističek vzduchu se modely s HEPA filtry často skvěle prezentují ve filtraci prachu, pylů, bakterií, virů nebo nepříjemných pachů.

+ Modely čističek často dostupné v jednom s klimatizací

+ Možné použití s esenciálními oleji pro příjemnou vůni ve vašem pokoji

- Kvalitní modely jsou často drahé

- Nemohou být použity jako zvlhčovače vzduchu

Kritéria výběru

Zásadní je velikost pokoje

Ani nejlepší čistič vzduchu vám nepomůže v případě, že je na velikost pokoje moc malý. V popisu produktu vždy hledejte maximální velikost místnosti, pro kterou je čistič přizpůsoben. Čističe pro plochy max. 20 m2 a max. 100 m2 se od sebe velmi liší.

Koupit ionizátor?

Koupit čističku vzduchu s ionizátorem má smysl tehdy, pokud se nacházíte v bytě či domě, ve kterém je zvýšená expozice prachu. To může být, pokud máte domácí mazlíčky nebo žijete v blízkosti polí a luk.

Čistička vzduchu do auta

Pro kuřáky v automobilech je čistička vzduchu s ionizátorem ideálním řešením. Nevolte však nejlevnější čističky jen proto, že to je čistička „pouze“ do auta. S kvalitním čističem s uhlíkovým filtrem budete velmi spokojení, a kromě kouře vás zbaví i zvířecích pachů v případě například psího doprovodu.

Nejčastější dotazy

Jak dlouho by měla čistička „běžet“?

Je velmi těžké určit správný interval. Doba provozu se různí podle použití. U kuřáků, kteří pokoj silně zatěžují cigaretovým kouřem může být doba provozu i 10 hodin za den. To samé může platit pro byty s domácími mazlíčky, a to hlavně během deštivých dnů při kterých zvířata intenzivněji zapáchají. Doporučujeme modely pracující nezávisle, které se i v noci samy vypnou, čímž šetříte i elektrickou energii.

V domácnostech s alergiky jsou třeba 2–3 hodiny dostačující. Záleží i na konkrétním ročním období a typu alergie.

Malý tip: Při výběru věnujte pozornost příkonu čističky. Čím nižší příkon, tím nižší spotřeba elektrické energie.

NABÍDKA ČISTIČEK VZDUCHU

Jak zdravé jsou vůbec čističky vzduchu?

Pro alergiky jsou hlavně kombinované modely spojující čističku a zvlhčovač obrovským přínosem. Také v domácnostech s vysokým výskytem pylu, prachu, cigaretového kouře atd. by měly být čističky vzduchu neodmyslitelnou součástí vašeho domácího vybavení. Lidem, kteří nejsou tak často vystavování prachu či pylu však stačí párkrát za den pořádně vyvětrat. 

Jak často měnit filtr

Mnoho modelů mají vlastní indikátor, který vám ukáže, kdy je potřeba filtr vyměnit. Obecně však platí, že by se filtr měl, co půl roka vyměnit. Před koupí se tak informujte i o cenách náhradních filtrů.

 

Doufáme, že jsme vám v tomto článku přiblížili čističky vzduchu, jejich typy, výhody, nevýhody a pomohli s výběrem čističky vzduchu přesně pro vás!