Logo Logo
Vyberte s námi správný tyčový vysavač
  • 10.10.2020
  • tyčový vysavač, sáčkový tyčový vysavač, bezsáčkový tyčový vysavač,

Kdo nezná ty absurdní fotky a videa usmívající se ženy v domácnosti, co s naprostou lehkostí a radostí používá svůj vysavač. Ne každý má rád domácí práce, ale kdo chce mít doma pořádek, ten se jim nevyhne. K tomu patří i již zmíněné vysávání prachu, drobků, vlasů či chlupů. V tomto článku se však podíváme na typ vysavače, který se díky své konstrukci a použití stane i vašim opravdovým miláčkem – tyčový vysavač. Ukážeme si různé typy, které na trhu naleznete a na co při jeho výběru myslet. Jdeme na to!

Varianty tyčových vysavačů

Mezi tyčovými vysavači rozlišujeme 2 varianty

  • Sáčkový tyčový vysavač
  • Bezsáčkový tyčový vysavač

Snad každý zná sáčkové modely vysavačů, které k zachycení nečistot používají zmíněný sáček. Nicméně na vzestupu jsou i bezsáčkové vysavače. Bezsáčkové vysavače se též nazývají cyklonové vysavače, u kterých nasáté nečistoty skončí ve sběrné nádobě, čímž odpadá nakupování sáčků. V čem spočívají rozdíly a jestli se vyplatí koupit sáčkový či bezsáčkový tyčový vysavač se dozvíte v následujícím přehledu.

  • Sáčkový tyčový vysavač – Nečistoty skončí v sáčku, čím plnější je sáček, tím menší je sací síla
  • Bezsáčkový vysavač – Nečistoty skončí ve sběrné nádobě, sací síla neklesá v závislosti na plnosti nádoby

Koupě tyčového vysavače by měla být rozhodně dobře promyšlená, jelikož i levné modely stojí peníze, které byste rádi investovali do spolehlivého přístroje. V následném přehledu vám ve zkratce ukážeme výhody a nevýhody bezsáčkového tyčového vysavače.

+ Žádné dokupování sáčků

+ Šetrnější k životnímu prostředí – nevyhazuje se sáček

+ Menší hmotnost díky větší kompaktnosti

- Dražší než sáčkový tyčový vysavač

- Vyprazdňování sběrné nádoby je méně hygienické

Se sáčkem či bez sáčku není jediné kritérium, podle kterého byste měli tyčový vysavač vybírat. V následné kapitole se podíváme na všechna kritéria, která byste měli před koupí promyslet a porovnat.

NABÍDKA TYČOVÝCH VYSAVAČŮ

Kritéria výběru

Kdo stojí před koupí nového tyčového vysavače, ten by se měl zamyslet nad pár důležitými body. V této kapitole si je rozebereme a pomůžeme vás nasměrovat k modelu tyčového vysavače, který se přesně hodí k vašim požadavkům.

Velikost čištěné plochy

Kdo potřebuje vysávat větší plochy, často i na etapy, ten bude spokojenější spíše s bezsáčkovým tyčovým vysavačem. Vyšší pořizovací cena bezsáčkové verze se velmi rychle vykompenzuje tím, že nemusíte kupovat náhradní sáčky. To patří i pro menší plochy, ve které dochází častějšímu znečištění a následnému vysávání – dětí, zvířat atd. Kdo však trpí alergiemi na prach nebo chlupy, ten by nezávisle na velikosti povrchu měl spíše sáhnout po sáčkovém tyčovém vysavači. Čištění a vyprazdňování bezsáčkové varianty by se totiž mohlo stát noční můrou. Sáčková verze je tak mnohem více hygienická.

Aku tyčový vysavač nebo napájený ze sítě?

Co je praktičtější? Akumulátorový tyčový vysavač nebo tyčový vysavač napájen kabelem ze sítě? Tuto otázku jste si už určitě také položili. Vysavač napájen ze sítě má tu výhodu, že jej nemusíte dobíjet, čímž můžete například větší plochy vyčistit de facto naráz.

Tyčový vysavač se síťovým kabelem má určité výhody. Komu však překáží síťový kabel nebo nemá všude k dispozici zásuvku, ten by rozhodně měl sáhnout po aku tyčovém vysavači. Díky jeho flexibilitě je tak můžete použít naprosto všude a nejste omezeni dostupností elektrické sítě (pokud nepotřebujete dobít baterii). 

NABÍDKA TYČOVÝCH VYSAVAČŮ

Správný filtr

Sáčkové i bezsáčkové vysavače mají zabudované speciální filtry, které mají za úkol chytat prach, který neskončí ve vysavači. Ve vysavači skončí drtivá většina prachu, nicméně některé části nečistot zůstanou ve vzduchu a svým zvířením mohou alergikům způsobit velké potíže. Přesně proto existují tyto filtry.

Tyto filtry jde velmi obecně rozdělit na HEPA filtry a mikrofiltry. HEPA filtry zachycují i bakterie, pyl nebo exkrementy roztočů. Mikrofiltry nejsou tak účinné.

Velkou roli však hraje i kvalita samotného tyčového vysavače a jeho zpracování. Netěsnosti jsou doslova dírou v plotě pro malé prachové částice, což neovlivní žádný filtr. Alergici by však rozhodně měli sáhnout po tyčovém vysavači s HEPA filtrem.

Sací výkon

Dle legislativy EU by příkon tyčových vysavačů neměl přesáhnout 900 Wattů. Mnoho tyčových vysavačů má příkon kolem 600 Wattů, což se zprvu může zdát málo. Nemůžeme však říct, že to má primární vliv na sací výkon. Záleží na výkonu motoru, kvality těsnění či kvality filtru. Rozhodně byste měli trvat na tom, aby váš tyčový vysavač měl regulaci výkonu.

Málo peněz málo muziky

Faktem je, že kvalitní komponenty a zpracování mají svoji cenu. Předem byste měli vědět, v jakých cenových hladinách byste se chtěli pohybovat. Bude to znít jako klišé, ale my doporučujeme investovat do kvalitního tyčového vysavače s přidanou hodnotou v podobě jednoduchého a flexibilního vysavače s pozitivním vlivem na vaše zdraví a zdraví vaší rodiny.

Nejčastější dotazy

Čím se vyznačuje dobrý tyčový vysavač?

Tyčový vysavač je tak dobrý, jaké jsou vaše požadavky na něj. To znamená, pokud jeho vlastnosti a silné stránky odpovídají vašim nárokům, jako velikost čištěné plochy, kvalitní filtry (kvůli alergiím), nízká hmotnost a další požadavky. V podstatě vy musíte být se svým výběrem spokojení, ať už je to akumulátorový tyčový vysavač nebo tyčový vysavač napájen ze sítě. Hlavní je vědět kritéria a vlastnosti vysavačů. Bezsáčkový tyčový vysavač je například trochu hlučnější než sáčkový tyčový vysavač.

Vysává i zvířecí chlupy?

Mnoho vysavačů má speciální násady nebo nasazovací kartáče, které jsou hlavně pro vysávání zvířecích chlupů.

NABÍDKA TYČOVÝCH VYSAVAČŮ

Doufáme, že jsme vám v tomto článku srozumitelně přiblížili jednotlivá důležitá kritéria, která je potřeba před koupí nového tyčového vysavače rozhodně zvážit. Uvidíme se u dalšího článku!