Logo Logo
Vysavač na popel - druhy, rady a tipy jak si správně vybrat
  • 01.10.2020
  • vysavač na popel, krbový vysavač

Pravidelné čištění kamen je důležité pro zachování co nejvyšší efektivity a dlouhé životnosti. K tomu patří i pravidelné odstraňování nahromaděného popelu, sazí a jiné nečistoty, které při spalování dřeva vznikají. Vysavač na popel, který vysaje i ty nejjemnější nečistoty a zabrání jejich víření je tak v tomto případě ideální volbou. Jak a podle čeho si krbový vysavač vybrat se dočtete v tomto článku.

Bezmotorový nebo s vlastním motorem

Pokud hledáte krbový vysavač, tak se musíte rozhodnout mezi dvěma rozdílnými typy: Bezmotorový krbový vysavač nebo krbový vysavač s vlastním motorem? Díky vysokému výkonu mohou vysavače na popel s vlastním motorem nasávat velké množství popele, včetně velkých dopálených bloků, které nejsou pro takový typ krbového vysavače žádnou překážkou.

Na druhé straně stojí bezmotorové vysavače. Tento typ krbového vysavače nepoužívá vlastní motor a místo toho je poháněn připojeným klasickým vysavačem. Skládá se z nehořlavé kovové nádrže pro zadržení nečistot a k nádrži připevněné sací hadice pro sání nečistot. 

Oba druhy disponují vysoce kvalitními filtry popele. Některé modely krbových vysavačů s vlastním popelem má ve výbavě i integrované čištění vnitřních filtrů pro udržení co nejlepšího sacího výkonu.

Kritéria výběru

Hned na začátku byste měli myslet na to, že na trhu najdete rozdílné typy vysavače popele pro krbová kamna, plynové krby, švédská kamna či krbová kamna s výměníkem. Rozhodně doporučujeme koupit model právě pro váš tepelný zdroj.

Výkon hraje roli

Příkon motoru je pouze údajem o vlastním motoru. Skutečný sací výkon u vysavače na popel (i normálních vysavačů) je však kombinací motoru, filtru a sací hubice. Pokud budete pro vyšší sací výkon volit vysavače s vyšším příkonem, tak myslete na to, že s jeho použitím se zvýší i spotřeba elektrické energie. Nejlepší modely nabízí vysoký skutečný sací výkon i při malé spotřebě elektrické energie.  

Mnoho modelů má příkon mezi 800 až 1200 Wattů. Za 1 minutu tak dokážou vysát mezi 60 až 70 litry. Pro malý krb však stačí i vysavač s 500 Watt, který se svou sací sílou dokáže za minutu vysát 30 až 40 litrů, což na normální čištění kamen či grilu naprosto stačí.

Na kamna na pelety však už potřebujete výkonný popelový vysavač, jinak se čas, který s tímto krbovým pomocníkem ušetříte, rychle ztratí.

Nezapomeňte na objem nádrže

K nezbytným kritériím při výběru vysavače na popel rozhodně patří objem nádrže. Jednoduše se jedná o množství nečistot v litrech, které váš vysavač dokáže pojmout. Nádrže se vyrábějí z kovu a jejich objem se u různých modelů a typů krbových vysavačů pohybuje mezi 6 a 18 litry. 

Samozřejmě objem nádrže se bude určitě řídit výzvou. Malé objemy stačí na malé krby a grily. Na čištění velkých kachlových kamen byste měli sáhnout po vysavače s objemem nad 10 litrů. Nadbytečné vyprazdňování, pro vaše potřeby, poddimenzovaných vysavačů vyžaduje více času a trpělivosti.

Měli byste však myslet i na to, že objem nádrže má vliv na skutečnou sací sílu krbového vysavače. Čím objemnější nádrž, tím nižší je sací síla. 

Pozor: Vybírejte popelové vysavače s kvalitní nádobou. Při špatné kvalitě materiálu či špatném zpracování nebude nádoba správně těsnit. Tím se může z vysavače do vzduchu dostat nasátý popel a způsobit nepříjemné zdravotní komplikace.

VYSAVAČE NA POPEL

Délky sací hadice

V průměru se délka sacích hadic krbových vysavačů pohybuje okolo 1,4 m. Některé modely vysavačů disponují i s 1,7 m hadice, které neztrácí na pohodlném ovládání.

Pro jakou délku se rozhodnete velmi silně závisí na vaší potřebě. Pro malé krby stačí kratší hadice. Pro velká kachlová kamna budou potřeba delší hadice. Spousta značek má v nabídce i další příslušenství pro co nejlepší a nejefektivnější sání. Jako příklad můžeme uvést dlouhé spárové hubice a další.

Většina výrobců dokonce dodává ke krbovému vysavači 2 sací hadice, čímž můžete délku libovolně variovat.

Dostatečně dlouhý kabel

Délka kabelu určuje, jak velký dosah bude mít váš krbový vysavač. Často totiž není na zahradě či na terase k dispozici zásuvka pro připojení do elektrické sítě. Dostatečně dlouhý kabel je tak předpokladem pro jednoduché použití i mimo váš obývací pokoj s krbem. Alternativou jsou samozřejmě prodlužovací kabely, je to však zase příslušenství navíc.

Snadné použití závisí na hmotnosti

Na hmotnost vaše krbového vysavače začnete myslet ve chvíli, kdy jej musíte do obývacího pokoje donést ze sklepa, garáže či technické místnosti. Většinou se jejich hmotnost pohybuje mezi 3 až 4 kg. V případě vyšší hmotnosti osazuje většina výrobců své vysavače transportními kolečky.

Nejčastější dotazy

Jsou vysavače na popel dobré?

Vysavače na popel jsou speciálně konstruované na to, aby vysávaly popel, saze a nečistoty, které normální vysavač vysávat nemůže. Krbové vysavače jsou tak vyráběné z nehořlavých materiálů a konstrukce vybavené pro jemné prachové a popelové částice, které při hoření dřeva vznikají.

Kvalitní vysavače na popel se odvíjí od mnoha kritérií. Určitě byste měli vybírat modely s velkou skutečnou sací silou a objemnou nádobou. Rozhodně doporučujeme krbové vysavače s kvalitními filtračními systémy, které jsou častokrát lepší než efektivní HEPA filtry.

Někteří výrobci vyrábějí u akumulátorové vysavače na popel, čímž velice zvyšují flexibilitu jejich nasazení a často se používají jako průmyslové vysavače.

VYSAVAČE NA POPEL

Jak funguje bezmotorový vysavač na popel?

Pokud si pořizujete bezmotorový vysavač na popel tak myslete na to, že k němu potřebujete vysavač na mokré či suché nečistoty. Ten totiž převezme samotnou sací sílu. Bezmotorový vysavač na popel tak funguje jako takový velký předfiltr nebo separátor, který chrání samotný vysavač před jemnými popelovými částicemi.

Při koupi bezmotorového krbové vysavače dostanete většinou náhradní vzduchový filtr, čímž tento vysavač můžete roky používat. Nicméně my doporučujeme vysavač na popel s vlastním motorem, jelikož nepotřebuje žádný externí vysavač a disponuje vlastní sacím systémem.   

Čištění a údržba

V ideálním případě by mělo čištění proběhnout po každém použití. Pokud ne, tak může dojít k ucpání vašeho vysavače na popel. Doporučujeme tak po každém použití vytáhnout a vyčistit filtrační jednotku. Pokud vám čistící práce přijdou otravné, tak mnoho výrobců prodává modely se samočistěním.

K prodloužení životnosti a schopnosti vašeho krbové vysavače je dobré nevysávat nevyhaslý popel. Horké částice totiž mohou poškodit filtr nebo sací hadici. Doporučujeme nechat popel přes noc zchladnout a až pak jej vysát.

 

Doufáme, že jsme vám v tomto článku pomohli s výběrem vašeho nového vysavač na popel. Nezapomeňte, že v případě vlastnění takového krbové vysavače můžete více času strávit relaxováním u krbu, a ne jeho čištěním.